Spēle
Mafija
Lomu spēle, kur mierīgie iedzīvotāji cīnās pret mafiju.
Spēles pamatinformācija
Aptuvenais spēles garums ir 30 minūtes.
Spēlē piedalās 5 vai vairāk dalībnieki.
Ieteicamais dalībnieku vecums ir sākot no 10 gadiem.
Spēlei nepieciešams
Spēļu kārtis. Dūži (tik cik mafijas), kreiča karalis, ercena dāma un ciparu kārtis (tik cik mierīgie iedzīvotāji).
Noteikumi īsumā
    Lomas:
  • Mierīgais iedzīvotājs (kārtis no 2-10). Uzdevums ir izdomāt, kurš ir mafija un ar balsošanas metodi izbalsot mafiju no spēles.
  • Mafija (dūži). Uzdevums tēlot miergīgo iedzīvotāju un panākt, ka tie izbalsoti mierīgie iedzīvotāji no spēles.
  • Inspektors (kreiča kungs). Uzdevums, tad pats, kas mierīgajiem iedzīvotājiem, bet ir iespēja naktī novākt mafiju (tikai sākot no 9 spēlētājiem).
  • Sargeņģlis (sirds dāma). Uzdevums naktī sargāt vienu mierīgo iedzīvotāju. Sargeņģelis sarunās nepiedalās, bet zin kuri ir mafijas. Piedalās sākot no 13 spēlētājiem)

Mafija nedrīkst iesākt balsojumu par citu mafiju un nedrīkst būt izšķirošā balss balsojumā par mafiju.

Mafiju skaits līdz 10 spēlētājiem ir 2, līdz 15 spēlētājiem ir 3 un virs 15 spēlētājiem ir 4. Inspektors ir sākot no 7 spēlētājiem. Sargeņģelis ir sākot no 13 spēlētājiem.

Spēles sākums

Atlasa spēlei nepieciešamās kārtis, samaisa un izdala tās visiem spēlētājiem. Katrs spēlētājs paņem un apskatās savu kārti tā, lai cits spēlētājs neredz, un noliek to ar seju uz leju.

Izvēlās spēles vadītāju, kurš teiks, kad ir nakts un kad kāda no lomām izdara darbības. Vadītājs drīkst piedalīties spēlē ar lomu. Sargeņģelis savukārt nepiedalās dienas diskusijās un balsošanā.

Spēles gaita

Pirmā nakts (mafiju iepazīšanās).

Spēles vadītājs saka: "Pilsēta iemieg!" un visi spēlētāji aizver acis. Vadītājs saka: Pamostās mafijas un sapazīstās!". Visas mafijas atver acis un saskatās, lai zinātu, ar ko sadarboties. Vadītājs saka: "Mafijas aizmieg...", ietur nelielu pauzi un visas mafijas aizver acis, un tad vadītājs turpina: "... un visi pamostās" un visi spēlētāji atver acis. Ja gadījumā naktī mafijas kautkādu iemeslu dēļ neredzēja viena otru, spēle turpinās tālāk un mafijas līdz nākamajai naktij spēlē nezinot ar ko sadarboties.

Pirmā diena

Pirmajā dienā visi sapazīstās. Katrs spēlētājs sev izvēlas profesiju un pa kārtai katrs ar sevi iepazīstina. Tālākā spēles gaidā, mēģinot atrast iemeslus kāpēc izvēlēta tieši tāda profesija, mierīgie iedzīvotāji mēģina atrast kurš ir mafija. Mafija tajā pašā laikā uzdodoties par mierīgo iedzīvotāju mēģina aizdomas uzgrūst uz kādu no mierīgajiem iedzīvotājiem. 

Jebkurā spēles brīdī jebkurš no spēlētājiem var uzsākt balsojumu par to, kurš viņam liekas ir mafija. Ja pārējie nobalso ar balsu vairākumu, tad spēlētājam par kuru balsoja ir dots pēdējais vārds, pēc kura notiek atkārtots balsojums un, ja joprojām ir balsu vairākums, tad izbalsotajam spēlētājam ir jāatklāj sava lomas kārts un turpmāk šīs spēles laikā viņš skaitās miris un nedrīkst runāt un kā citādi ietekmēt spēles gaitu. Otrā nakts iestājas, ja tiek izbalsota viena mafija vai izbalsoti (vai arī izmirkšķināti) divi mierīgie iedzīvotāji. 

Otrā nakts

Vadītājs saka: "Pilsēta iemieg" un visi spēlētāji (izņemot mirušos) aizver acis. Vadītājs saka: "Pamostās mafija un kādu novāc" un visas mafijas atver acis un norāda uz spēlētāju, kuru vēlas novākt. Ja mafijas nevar vienoties, tad noteicošā balss ir melnajam (ja divas melnās tad pīķa) dūzim. Mirušie iegaumē, uz kuru mafijas rādīja un informē vadītāju, ka ir gatavs. Tālāk vadītājs saka: "Mafijas aizmieg" un mafijas aizver acis. Tad vadītājs saka: "Pamostās inspektors un mēģina novākt mafiju" un acis atver inspektors un norāda uz spēlētāju, kurš pēc viņa domām ir mafija, ko arī mirušie iegaumē un ziņo vadītājam, ka ir gatavs. Tad vadītājs saka: "Inspektors aizmieg ..." un inspektors aizver acis. Tālāk vadītājs saka, lai sargeņģelis parāda uz to, kuru viņš grib šajā naktī nosargāt. Mirušie to iegaumē un ziņo vadītājam, ka gatavs. Tālāk vadītājs saka: "un visi pamostās!". Kad visi pamodušies, vadītājs jautā mirušajiem, ko novāca mafija. Ja sargeņģelis naktī norādīja, ka sargā to, ko mafija izvēlējās novākt, tad mirušie paziņo, ka mafijai neizdevās nevienu novākt. Ja sargeņģelis sargāja vitu spēlētāju, tad mirušie paziņo kuru novāca mafija. Tālāk vadītājs jautā vai inspektors trāpija mafijai. Ja trāpija, tad tā mafija, kurai trāpija atver kārti un beidz spēli, ja netrāpīja, ar spēlētāju, uz kuru naktīrādīja inspektors, nekas nenotiek.  

Tālāk spēle turpinās tāpat kā pirmājā dienā, līdz atkal tiek izbalsota viena mafija vai izbalsoti (vai izmirkšķināti) divi mierīgie iedzīvotāji.

Novākšana pa dienu (izmirkšķināšana)

Ja spēlē 9 vai vairāk spēlētāji, tad mafija var arī pa dienu kādu novākt pamirkšķinot upurim ar vienu aci tā, lai citi mierīgie iedzīvotāji to neredz. Mierīgajam iedzīvotājam, kuram ticis pamirkšķināts, jāpagaida kādas 5-10 sekundes un tad jāatver kārts, nekādā veidā nedod citiem zināt, kurš viņu izmirkšķināja.

Sākot no 8 spēlētāji sarkanā mafija (sarkanais dūzis) drīkst vienu spēlētāju visas spēles laikā izmirkšķināt. Sākot no 10 spēlētājiem abas mafijas var mirkšķināt vienu reizi visā spēles laikā. Ja ir vairāk spēlētāji, tad paši vienojas cik reizes katra mafija var mirkšķināt.

Spēles beigas
    Spēle beidzas, kad:
  • spēlē ir palikuši tikai mierīgie iedzīvotāji (t.sk. inspektors) - mierīgie iedzīvotāji uzvar
  • spēlē ir palikuši vienāds skaits mafiju un mierīgo iedzīvotāju (t.sk. inspektors) - mafija uzvar
Spēles papildinājumi un versijas

Ir verija, kur izmeklētājs vāc pa dienu. Tādā gadījumā naktī inspektors nepamožās, bet katrā dienā viņš drīkst atklāt ka viņš ir inspektors un spēlētājam pajautāt vai viņš ir mafija. Šim spēlētājam ir jāparāda sava kārts, bet viņš turina spēlēt tikai tad, ja viņš nav mafija. Ja viņš izrādās mafija, tad iestājas nakts.

Spēles video ieraksti: